Gady i płazy

       To specyficzna i tajemnicza gruba zwierząt, choć nie cieszy się zbyt dużą sympatią wśród ludzi to pamiętajmy, że to takie same zwierzęta jak ptaki i ssaki. W Polsce wszystkie gatunki gadów i płazów są pod ścisłą ochroną. W dzisiejszych czasach jest łatwy dostęp poprzez sklepy zoologiczne do gadów i płazów egzotycznych, które również są chronione, a niektóre nawet konwencjami międzynarodowymi. Dość często zwierzęta te kupowane są, jako prezenty przez nieodpowiedzialnych ludzi a gdy zaczynają stwarzać problemy wyrzucane są brutalnie do lasów a nawet na śmietniki. A są też takie, które uciekają nieodpowiedzialnym hodowcom.

Heloderma

     Jeżeli w twoim otoczeniu spotkasz, znajdziesz, jakiegokolwiek gada lub płaza np. żółwia, jaszczurkę węża to nie rób mu krzywdy. Sam jednak nie podejmij żadnych działać zanim nie upewnisz się, z jakim gatunkiem masz do czynienia. Wśród egzotycznych gadów są również takie, które są bardzo jadowite. Postaraj się jak najprędzej skontaktować z fachowcami, którzy pomogą Ci rozpoznać gatunek i podpowiedzieć, co dalej robić. Mało, które ośrodki rehabilitacji zwierząt zajmują się gadami i płazami. Leśne Pogotowie przyjmuje płazy i gady krajowe i egzotyczne. Jeżeli masz problem lub pytanie to zadzwoń do nas tel 605-100-179 możesz wysłać zdjęcie na podany telefon lub na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Możesz również zasięgnąć porady w Ogrodach zoologicznych, gdzie pracują fachowcy zajmujący się płazami i gadami.

Zaskroniec

 powyższych przypadkach jak najszybciej skontaktuj się z nami tel : 605-100-179 lub powiadom odpowiednie służby : miejscowy Urząd Miasta lub Urząd Gminy, Policję, Straż Miejską, Lasy Państwowe lud Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w celu przekazania zwierzęcia do najbliższego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt

 Żmija

             Aby uzyskać fachową poradę na temat znalezionego zwierzęcia możesz zadzwonić, zadać pytanie lub przesłać zdjęcie zwierzaka na adres Leśnego Pogotowia Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  pod                          nr tel 605-100-179 .